Vyberte stranu

Aj keď Katku Brňákovú poznám iba vďaka online svetu, optimizmus a životný elán dokáže preniesť na človeka aj cez riadky v messengeri . A ďakujem osudu, že mi ju privial do mysle ako vhodného adepta na napísanie článku na náš web. Príjemná žienka plná plánov a nestíhačiek popri deťoch, ktoré jej teraz trošku kradnú z času a ako sama hovorí aj z kreativity, ale napriek tomu si našla čas a napísala nám krásny, zmysluplný a plnohodnotný článok o tom čomu sa venuje, čo ju najviac napĺňa, ako sa k tomu dostala a ako to nevzdávala a verila, že to, čo robí má zmysel, nielen pre ňu, ale teraz už naozaj pre širokú verejnosť, hlavne mamičiek. DOJČENIE. Ďakujeme Katka za nádherný článok plný odkazu mamičkám, ktoré nevedia ako ďalej s dojčením.


Sedela som vo vlaku s manželom a dcérkou, cestou domov z hlavného mesta, dva dni pred mojimi 34.narodeninami a netušila som, že práve zažívam začiatok svojho nového života. Toho, po čom tak túži toľko ľudí. Aby si našli zmysel, poslanie, niečo vyššie, kvôli čomu sme tu.

Prednáška kanadského pediatra a experta na dojčenie vo mne zanechala hlboký dojem a aj niečo viac – počula som hlas svojho srdca. „Spravím všetko preto, aby sa o tomto, čo sme počuli, dozvedelo čo najviac mamičiek!“ – toto boli slová, vyslovené vtedy, vo vlaku, ktoré rozhýbali dianie..

Predchádzali tomu problémy s dojčením dcérky, ktoré som zvládla pomocou poradkyne pri dojčení. O takejto službe som vôbec netušila, kým mi lekár nekázal kvôli liekom na zapálený karpálny tunel dieťa odstaviť a keďže som sa s tým nezmierila, začala som hľadať riešenie. Ujo Google ma zaviedol k organizácii poradkýň pri dojčení a po vyriešení problémov s poradkyňou sme ostali v kontakte. Tak som sa teda dostala na spomínanú prednášku kanadského lekára. Do pol roka som vypracovala prvý komerčný projekt na Slovensku, zameraný na osvetu o dojčení, s hlavným cieľom, aby sa služba poradenstva pri dojčení a jeho význam dostali viac do povedomia. Aktivity mali byť hradené z predaja reklamného miesta na webe a propagačných materiáloch kampane. V tej dobe som bola na rodičovskej dovolenke s dcérkou a bolo to také spestrenie života.. Zúžitkovanie skúseností z oblasti obchodu, telemarketingu, reklamy..

Prísľub, ktorý som dala sebe aj obchodným partnerom, sa postupne napĺňal. „Dostanem tému dojčenia všade, kde by inak nemala čo hľadať.“ – a tak sa stalo, že sme ju prezentovali od knižníc, výstav a veľtrhov cez ambulancie, nemocnice, školy, prestížne súťaže až po Úrad vlády a ministerstvá.

Rodičovská dovolenka je čarovným obdobím, príležitosťou – ak to tak berieme. Toľko ľudí obdivuje slávnych spevákov, hercov, športovcov a zároveň žije s vedomím, že mali iba šťastie. Alebo talent a bez toho sa na nič nezmôžeme. Ja verím na osobné poslanie každého človeka. A môj život je dôkazom toho, že to ide. Ak po tom naozaj túžime.

Nie som poradkyňa pri dojčení, ale cez moje poslanie sa zlepšujú podmienky podpory dojčenia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Publikujem, prednášam, ukazujem podstatu dojčenia z iného uhla v dvoch jazykoch a piatich krajinách, aj mimo Európskej únie. Prebúdzam túžbu v matkách, aby sa vážili viac a svoje práva nielen poznali, ale aj vedeli, ako ich využiť. Komunikovať svoje potreby a potreby detí smerom k okoliu. Aby si uvedomili, že všetko vychádza z nás a pokiaľ sa my samy nevážime, rešpekt od druhých si môžeme len vyžadovať, no väčšinou ho nedostaneme.

Povzbudzujem starých rodičov a okolie mamičiek, aby pomáhali – nielen prázdnou výzvou, ale konkrétnymi tipmi. Sprostredkujem myšlienku podpory dojčenia z ich pohľadu, čo to znamená pre rodinu, ak dieťa bude dojčené.

V rámci kampane sme zorganizovali putovnú výstavu veľkoformátových fotiek dojčiacich matiek so sprievodným textom, ktorú po celom Slovensku videlo viac, než 100.000 ľudí. Máme vlastnú fotobanku, ktorú napĺňajú mamičky z rodinných albumov. Pred 2 rokmi aktivity nabrali iný rozmer a založili sme vydavateľstvo, na vydanie našej knihy. S mladým mužom, úspešným podnikateľom. Ktorý mal veľký sen – chcel sa stať najlepším otcom a životným partnerom a uvedomil si, že zodpovedná príprava je oveľa lepšia, ako experimentovať na vlastnej rodine. Či to vyjde alebo nie. Tak vznikla jedinečná kniha, ktorá vytvorila nielen nový žáner, ale sa stala TOP knihou – jedinou na slovenskom knižnom trhu s doživotným titulom Inovatívny čin roka a ovenčená Cenou ministra hospodárstva SR. Najlepšia kniha v téme dojčenia, z pera matky, ktorá nie je poradkyňou pri dojčení a muža, ktorý nemá deti. Ale mali niečo spoločné, čo je podstatnejšie, ako čokoľvek – vieru v tvorbe lepšieho sveta tým, čo vieme a máme.

Spätná väzba od čitateľov mi dáva cenné lekcie. Uznanie odborníkov – Cenu ministra hospodárstva za premostenie verejnosti a poradenstva pri dojčení som považovala za absolútny úspech a v tom mi napísala jedna z čitateliek, že síce je to pekné, ale pre ňu je oveľa podstatnejšie, že na jednej besede som poradila jej sestre, ako byť oddýchnutá aj na materskej. Od ďalšej mamičky som dostala prenádhernú referenciu – že v našej knihe sa nájde tepláková aj kostýmová mama, s veľkosťou oblečenia XS až XXXXXL. Nuž, a tak to je.

Máme úžasných čitateľov aj z radov otcov, lebo kniha nie je o tom, ako dojčiť, ale hlavne prečo. A o spôsobe ako byť kompetentným a podporujúcim okolím dojčiacej matky. Vytvoriť tím, za účelom spoločného dobra.

Som nesmierne vďačná aj za všetky matky, ktoré si liečia rany na duši utŕžené následkom predčasného odstavenia. Ktoré zabolia zakaždým, keď príde na tému dojčenia. V našej knihe ich prevedieme tým, aby zistili, ktorý z troch pilierov úspechu dojčenia im chýbalo a spôsobil bolesť, výčitky, pocit zlyhania. A že za to nemohli a nie sú horšie mamy. Takéto prenádherné veci dokáže naša kniha milovaná.

A môžeme dokázať všetci, aj počas materskej či rodičovskej dovolenky. Pýtajme sa, čo sme dostali do vienka, neustále sa zdokonaľujme a pomôžme – v prvom rade sebe.

Zodpovednosť za správnu odpoveď na otázku „Ako ti môžem pomôcť?“ – nesieme my samy. Nie vláda, nie lekár, nie svokra, ani naša mama, zamestnávateľ či životný partner. Ak samy nevieme, čo nás posúva k tomu, kam smerujeme, ľahko sa môže stať, že nás ostatní zavedú tam, kde byť nechceme.

V živote som počúvala mnohokrát, že to či ono nie je možné, ja na to nie som predurčená, alebo nie je v mojich silách to dosiahnuť. To všetko vypovedá o limitoch človeka, kto nás o tom chce presvedčiť. Možné je všetko. Podľa toho, ako sa k tomu postavíme. A tak sa môže stať, že aj vďaka matke, ktorej sa nepodarilo dojčiť, ale sa podelí o svoj príbeh a tým pomôže ostatným, aby tomu predišli, môže byť viac dojčených detí.

Vďaka rozvedenej žene, ktorá popíše, ako si nechala zničiť manželstvo sa iné rodiny môžu zachrániť.

Vďaka mužovi, ktorý zatiaľ deti nemá, ale túži byť dobrým otcom, ak príde čas, sa už teraz môžu inšpirovať a učiť sa chlapi, ktorí si to doteraz ani neuvedomovali, že otcom sa muž nerodí, ale sa stáva, lebo je to súbor zručností, postojov, ktoré sa dajú osvojiť.

Život je taký, aký si ho spravíme. Nemusíme robiť veci, o ktorých budú hovoriť v správach alebo písať v novinách. Podstatné je, aby sme žili život hodný žitia a taký predžívali aj svojim deťom. Liečime tým celú spoločnosť a robíme najviac nielen pre budúcnosť svojich detí, ale aj pre ich, aj to svoje zdravie.

Robme to, čo nás napĺňa. Žiariť šťastím a spokojnosťou je najlepším doplnkom, ktorý nikdy nevyjde z módy a ladí s kostýmom aj teplákmi.


Katka Brňáková

Majiteľka vydavateľstva TOP1 knihy

Spoluautorka TOP knihy o úlohe rodiny a okolia v úspechu dojčenia

Zakladateľka projektu Dojčiť je IN –Kampaň za zdravšiu generáciu