Vyberte stranu

Často som premýšľala, aký článok by sa hodil na môj web k téme ZDRAVIE. Chcela som niečo, čo sa nás žien, mamičiek, babičiek a všetkých nežných pohlaví týka a čo nás spája. Prechádzaním rôznych životných zmien sa menia a vplývajú na nás aj naše hormóny. Ako na nás pôsobia, ako ich vníma naše telo a ako sa vnútorne zosynchronizovať sme zisťovali u dlhoročnej cvičiteľky jogy (nielen na Slovensku) MIRKY BARTOŠOVEJ, ktorá nám svojím príbehom napísala ako sa k joge dostala, prečo sa jej venuje dodnes a prečo ju tak baví.


Hormonálna joga je pre mňa prácou, poslaním, liekom a žijem ju vo všetkých jej dimenziách.

Zostava hormonálnej jogovej terapie tak ako ju vytvorila brazílčanka Dinah Rodrigues je stále rovnaká. To znamená, že sa na kurze naučíte zostavu cvičení a cvičíte ich v tom istom poradí, ideálne každý deň. Pre mňa je hormonálna joga oveľa viac. Neustále objavujem detaily cvičenia, respektíve ako tieto detaily pôsobia v našom tele. Mám to šťastie, že ju dokážem vnímať cez seba, aj cez skúsenosti ostatných žien. A to ako na fyzickej úrovni, emocionálnej, mentálnej, ale i duchovnej. Hormonálna joga, ako aj klasická joga dokážu obsiahnuť všetky roviny nášho bytia. A robia to. Jediné, čo potrebujeme je, sa ich naučiť vnímať. A aj keď možno nedokážeme vnímať všetky roviny, neznamená to, že sa veci nedejú aj na iných úrovniach.

A to je to, čo ma na hormonálnej joge fascinuje.

Pomerne krátke cvičenie (približne 30 minút), veľmi rýchle výsledky na úrovni fyzického tela, ale aj na ostatných úrovniach. Keďže už dlhé roky cvičím klasickú jogu a praktikujem rôzne ďalšie cvičenia, veľa z Tao napríklad, môžem podľa vlastnej skúsenosti povedať, že pri cvičení hormonálnej jogy zaznamenávam oveľa rýchlejšie a komplexnejšie výsledky. 

Hormonálnu jogu vnímam aj cez každú ženu, ktorá navštívi môj kurz. Výsledky minimálne na psychickej úrovni vidno už priamo po kurze. Ženy sú uvoľnenejšie, vyrovnané, po strese niet ani stopy. To, čo si ony možno nevšimnú je, že aj napriek tomu, že majú za sebou náročný deň (ak ide o jednodňový kurz), na záver kurzu vyzerajú všetky krajšie a mladšie. Sú rozžiarené. Pretože aj takto pôsobí cvičenie hormonálnej jogy. 

Okrem bežných problémov (pre mňa bežných, keďže sa s nimi stretávam často) ako sú problémy s menštruáciou, symptómy menopauzy, neplodnosť, myómy, cysty, endometrióza, migrény ako aj ďalšie ťažkosti súvisiace s nevyrovnanou hladinou hormónov, hormonálna joga nám pomáha uvoľňovať stres a napätie. Uľavuje od úzkostí a depresií a celkovo harmonizuje náš psychický stav. Ktorá žena sa nechce cítiť spokojná, vyrovnaná a prirodzene sebavedomá? Ktorá žena by odmietla mať krásnu žiarivú pleť, lepšiu kvalitu vlasov a mať krajšie a zároveň prirodzene ženské krivky… určite všetky ženy ocenia aj to, že sa im zlepší koncentrácia, pamäť a majú chuť a motiváciu žiť a robiť čokoľvek si želajú.

Možno si to neuvedomujeme, ale za týmto všetkým sú hormóny.

To ako vyzeráme navonok, čiže naše fyzické telo, to, ako sa cítime, aj to ako pôsobíme navonok, všetko je ovplyvňované hormónmi. Preto má obrovský význam zamerať sa na harmonizáciu hormonálneho systému. 

Náš hormonálny systém je neskutočne zložitý a komplexný, každé vychýlenie spôsobí nerovnováhu niekde inde. Pretože všetko v našom tele je prepojené a ovplyvňuje sa. Preto aj my potrebujeme na telo pôsobiť ako celok. Cvičením hormonálnej jogy aktivujeme žľazy, aby produkovali hormóny. Popri tom však masírujeme aj naše vnútorné orgány, ktoré sa na celom procese tiež podieľajú. To, koľko a akého hormónu treba vytvoriť necháme na naše telo a jeho prirodzenú múdrosť. Lebo ono najlepšie vie, aký kokteil hormónov potrebujeme práve tu a teraz. 

V rámci kurzu ženám pre lepšie výsledky odporúčam aj zdravé stravovanie, pretože to je základ, na ktorom naše telo môže stavať. Keď sú zlé základy, nemôžeme očakávať dobré a dlhodobé výsledky. To, čo pokladám v dnešnej dobe za nesmierne dôležité je práca so stresom. Pretože ak zdravé a výživné jedlo bude tvoriť základ nášho zdravia, hormonálna joga je prostriedok ako sa dostať do optimálneho stavu a ako ho vylepšovať. Zvládanie a rozpúšťanie stresu je esenciálne preto, aby nám to celé mohlo fungovať. Stres všetko zhoršuje a vychyľuje nás z akejkoľvek rovnováhy. A aj preto sa učíme na kurze okrem zostavy hormonálnej jogy aj zopár antistresových cvičení. Ale hlavne sa učíme stres rozpoznať, uvedomiť si ako na nás pôsobí a uvoľňovať ho.

Odmenou sú nám potom skvelé výsledky z cvičenia už po pár dňoch. Niekedy to ide naozaj rýchlo. Veľakrát sa stane, že žena, ktorá nemala menštruáciu už niekoľko mesiacov ju v priebehu 2 týždňov dostane, alebo sa zmiernia bolesti, či úplne zmiznú už pri prvej menštruácii po kurze. 

Asi najviac sa tešia ženy, ktorým sa podarí vďaka cvičeniu otehotnieť. A ja sa potom neskutočne teším keď dostanem v správe fotku bábätka. Poteším sa vždy, keď môžem so ženami zdieľať ich radosť, keď sa im plnia sny a ich zdravotný stav sa zlepšuje. Úžasné je, že to funguje. Tak si venujme pol hodinku denne…

Počas pandémie všetci sústredia pozornosť na vírus, ale my ženy vieme, že naše ťažkosti spojené s nevyváženou hladinou hormónov nezmizli. Kurzy a športové podujatia sú zatiaľ stále zakázané, preto som priamo tu zo Srí Lanky, kde som počas tohto obdobia trošku „uviazla“, pripravila pre ženy online kurz hormonálnej jogy. Práve v tomto čase potrebujeme nástroje na uvoľnenie stresu a na celkovú harmonizáciu, čím hormonálna joga jednoznačne je.

Posielam hrejivé a slnečné pozdravy zo Srí Lanky. Verím, že sa čoskoro vidíme na kurze či hodinách alebo aj priamo tu na jogovo-ayurvédskom retreate, ktoré tu pravidelne organizujem.

S láskou

Mirka Mahima Bartošová

Medzinárodne certifikovaná lektorka HJT

Autorka knihy Hormonálna joga

Viac informácií nájdete na www.hormonyoga.sk