Vyberte stranu

Výstižný názov pre tých, ktorí radi cestujú a poznávajú svet. Aj autorka tohto článku Nina Nagy nám prispela perfektným článkom o tom, ako môžeme zabaviť deti na cestách bez toho, aby sme boli frustrovaní my-rodičia, či naše deti. Ďakujeme Nine za užitočné rady skúsenej cestovateľky s deťmi na palube.


Ako zabaviť deti na cestách? 

Hoci momentálna situácia s covid-19 cestovaniu veľmi nepraje, verím, že každý z nás sa už nevie dočkať prvého dlhšieho výletu či rodinnej dovolenky. Nech už to bude kamkoľvek, otázka zvládnutia dlhej cesty s deťmi sa objavuje zakaždým. Pre mnohé rodiny to môže byť hoc len výprava na druhú stranu krajiny k návšteve starých rodičov. Mám pre vás zopár tipov, ktoré som nazbierala za posledných 7 rokov s cestovaním postupne s jedným, dvomi, tromi deťmi, od bábätkovského obdobia až dodnes. Verím, že sú využiteľné či už na dlhé cesty autom, vlakom alebo raz znova (dúfajme) i letecky. 

Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že každé dieťa je iné a Vy to Vaše poznáte najlepšie. Viete čo naňho platí, aký je jeho denný režim, kedy začína byť unavené či potrebuje zastávku na vybehanie sa. Nám sa vždy oplatilo jazdiť aspoň časť dlhej cesty na noc či na večer. Sú ale deti, ktoré cestu v noci nezvládajú najlepšie a o unavených rodičoch na druhé ráno nehovoriac. 

Pri chystaní sa na cestu myslite na: 

JEDLO – základ nejednej úspešnej cesty. Osvedčené pochúťky sú malé obložené chlebíčky, nakrájané ovocie, ovocnozeleninové kapsičky, sušienky, tyčinky. Najlepšie sú tie, ktoré sa jedia jednoducho a dieťa sa vie aj samo obslúžiť. 

POHODLIE – do akéhokoľvek dopravného prostriedku si detičky samé rady ponesú batôžtek s obľúbenou hračkou či plyšákom, vankúšikom, dečkou alebo plienkou. Ak ich necháte zabaliť sa po svojom, budú sa cítiť zodpovedne a pripravene na cestu. Samozrejme, pred odchodom odporúčam skontrolovať obsah a prípadne spoločne pretriediť ☺ 

ZÁBAVU – tu hrá rolu najviac vek a povaha. Zo skúsenosti s vlastnými deťmi, ktoré sú každé úplne iné viem, že každé má „to svoje“, vďaka čomu bude cesta znesiteľná. Tablety, mobily sú tiež možnosť a pri extrémne dlhých cestách sú všetky zbrane povolené. Ale predsa, bola by škoda upínať sa iba k nim. 

Konkrétne tipy na veci, ktoré by sa vám mohli zísť: 

Bábätká – zrejme stále časť cesty ešte prespia a ak ešte ani nechodia či nelozia, nemáte s nimi v tomto ohľade veľa starostí. Mliečko, mama, plienka, náhradné oblečenie a môžete vyraziť! Medzi obľúbené činnosti v bdelej fáze patrí listovanie knižkami so stranami z rôznych materiálov, hra na schovku pod plienkou či žužľanie obľúbenej hračky. Najpraktickejšie sú tie, ktoré majú možnosť úchytu na sedačku (krúžok, štipec), takže si s ním bábo narába samo a nemusíte ho každú chvíľu loviť kade tade. 

Batoľatá – so zväčujúcim sa poľom pôsobnosti sú väčšie aj nároky malého človeka. Keď sa dá, doprajte im pohyb – vo vlaku v uličke, pri ceste autom robte pravidelné zastávky. Mnohé čerpacie stanice už dnes myslia aj na malých cestovateľov a popri svojich prevádzkach majú postavené aspoň male ihrisko. Ako hračky v tomto období by som vzala obľúbené knižky a zopár malých hračiek či hier, ktoré nebudú náročné na priestor. Výborné sú tzv. Quiet books, pretože aktivity v nich fungujú zväčša na suchý zips alebo gombíky. Keď pridáte aj nejakú novú (knižku či hračku), ktorú si necháte ako prekvapko pred cestou, aspoň časť cesty je o zábavu postarané. Veľmi deťom hračky len tak bez príležitosti nekupujem, ale pred dlhými letmi som ich párkrát nechala si vybrať malú drobnosť priamo na letisku. V tomto veku už môžu deti na nejaký čas zabaviť aj CD či DVD s (audio)rozprávkami alebo pesničkami. 

Malé deti – tu už je výber ohromný a závislý len na vašej a detskej preferencii. Knihy, pastelky s notesom, razítka, samolepkové knižky, pár kociek Lego Duplo v krabičke, magnetická kresliaca tabuľka. Na posledných pár letoch si moje deti úplne vystačili s pozorovaním z okienka, kreslením a interaktívnymi knižkami Albi / Kúzelné čítanie. K tým sme každému zaobstarali vlastné slúchadlá, aby sa vzájomne nerušili. Od cca troch rokov sú deti schopné sledovať a pamätať si veci vo svojom okolí, čo môžete využiť na slovné a pozorovacie hry. Počítanie áut určitej farby, kto uvidí prvý…(komín, kravičku, dom s červenou strechou..) alebo klasický slovný futbal. 

Prredškoláci/školáci – naši chalani majú najradšej knihy, komiksy, časopisy, krížovky. Najstaršiemu (6r) už sťahujeme e-knihy, čo mu odľahčí batoh a nám dohadovanie koľko kníh si naozaj môže zabaliť. Tiež si radi balia malé spoločenské hry – obyčajné sedmové karty, Dobble alebo aj magnetické Človeče a Tangramy. Veľa muziky za málo peňazí vám v tomto veku rozhodne spravia papiere s pastelkami či fixkami. Nielen na kreslenie samotné ale aj vyrábanie, skladanie, zapisovanie myšlienok alebo hranie ”Meno mesto”. Čo tak si skúsiť založiť rodinný cestovateľský denník, ktorý budú deti tvoriť od vyštartovania až do konca výletu? 


Šťastnú cestu a nezabudnite na klasické – aj cesta je cieľ! Možno si založíte úplne novú, vlastnú cestovnú tradíciu. Alebo sa vám nakoniec budú dovolenky v mysli spájať s príbehmi “Aká bola cesta z/do..”. 

www.detinapalube.com